Záhada? Ne. Fyzika! aneb Jak probíhala fyzika v 6. třídě

Dá se pít brčkem, ve kterém je díra?

Drží pohromadě vajíčko bez skořápky? A dá se takové vajíčko jednoduše „vyrobit“?

Praskne balónek, když ho propíchneme špejlí?

A na čem závisí, jak silně bude svítit žárovka?

A proč padá namazaný chleba vždycky tou namazanou stranou dolů ?????

To a mnoho dalšího jsme zkoumali při hodině fyziky v 6. třídě. Každý šesťák si připravil pokus podle svého výběru, přinesl si (nebo si z kabinetu fyziky zapůjčil) potřebné pomůcky, spolužákům popsal, CO bude dělat a nechal je stanovit HYPOTÉZU = jak pokus dopadne.

Poté pokus provedl a hypotéza byla buď ověřena (= dopadlo to tak, jak jsme předpokládali), nebo byla vyvrácena (= dopadlo to jinak – to se také vědcům fyzikům stává).

Teď už víme, že:

-          Teo: Namazaný chleba spadne většinou (z 80%) namazanou stranou dolů, protože namazaná strana je těžší a těleso jde vždy těžší částí níž (pokud ho maličko naklopíme)

-          Kája: Děravým brčkem se pít nedá, protože dírou se nasává vzduch a kapalina nemůže stoupat vzhůru (ledaže je díra jen opravdu maličká, to pak jde)

-          Nick: Vajíčko bez skořápky je krásně pružné (pozor, aby neprasklo, protože pak vyteče – je stálé syrové). Skořápky ho zbavíte tak, že je na 2 dny ponoříte do octa. Díky octu skořápka změkne.

-          David: Plyny se dají přelévat – jsou tekuté. Když si z octa a jedlé sody vyrobíte oxid uhličitý (do nafukovacího balónku dáte jedlou sodu, do plastové láhve ocet, balónek navlečete na hrdlo a sodu vsypete do octa, balónek se nafoukne, protože se v lahvi vytvořil oxid uhličitý). Oxid uhličitý z balónku vlijete do prázdné sklenice – my použili kádinku (oxid uhličitý není vidět, ale je tam). Pak si do jiné sklenice dáte zapálenou svíčku. Pokud na svíčku oxid uhličitý nalejete, svíčka zhasne. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, klesne na dno sklenice a svíčka už tam nemá kyslík, aby hořela.

-          Honza: Třením vzniká statická elektřina a k balónku nebo pravítku přiskakují malé kousky papírku.

-          Hanička: Z vody, barviva, oleje a šumivých tablet si můžete vyrobit lávovou lampu. Když ji podsvítíte baterkou z mobilu, je to nádhera!!!

-          Majda: K napsání tajného vzkazu potřebujete jen citrónovou šťávu a „pero“. My to napsali čistítkem na uši. K přečtení tajného vzkazu pak stačí vzkaz nahřát nad svíčkou.

-          Kuba Š.: Sypké látky se po prudkém fouknutí rozptýlí po okolí. Takto se při pokusu zachovala mouka. Malé částečky jsou pak ve vzduchu, který dýcháme a dostávají se pak do plic. Pozor tedy na prašné prostředí!

-          Kuba H., Pája: Když do mléka nasypete barvivo a vatovou tyčinkou namočenou v jaru se lehce dotknete hladiny, barva se rozuteče. Změnily jste totiž síly na hladině – částice mléka jsou silnější než částice jaru. My jsme viděli v modré a v červenožluté variantě.

-          Jířa: Když nafouknutý balónek propíchnete špejlí pomalu a v místech, kde je guma nejméně napnutá (na špičce a u uzlu), nepraskne. Pružnost gumy totiž vydrží propíchnutí a po projití špejle svojí pružností otvor kolem špejle utěsní.

-          Váša: Žárovka svítí podle toho, kolik dostane energie. Baterie 1,5 voltu na rozsvícení žárovky nestačila, ale když jsme použili silnější - nabíječku (trafo), světlo bylo opravdu intenzivní.

Co na fotkách není?

-             Monička: Je možné, aby nevytekla voda z láhve, ve které jsou u dna díry? Ano! Viděli jsme to na vlastní oči. Pokud je lahev otevřená, voda vytéká, ale stačí zašroubovat víčko a voda z lahve už neteče. Vzduch v místnosti totiž už nemůže tlačit na hladinu vody a voda v lahvi zůstane, i když je u dna díra.

-         Marek: Vyzkoušejte si, jak se chová kousek chleba ve vodě: Vezměte si kousek plátku chleba a položte ho na hladinu. Jak se bude chovat? A teď z jiného kousku chleba (stejně velkého jak předtím) udělejte kuličku. Opatrně ji položte na hladinu. Co se bude dít tentokrát? Záhada??? Ne, FYZIKA.

Děkuji všem šesťákům za přípravu a provedení pokusů. Pokus vymyslet nebo vyhledat a sehnat si všechny potřebné pomůcky zabere hodně času a někdy i pomoc rodiny a pak ještě to provedení ve škole!?!

Všichni jste to zvládli na jedničku!!!

O všech pokusech napsala a FOTKY pořídila p. uč. Brožková.