Z tisku: Jak postupovat, když se nakazíte vy, kolega, či dítě

1. Vyšel mi pozitivní test na covid

Pokud jste si například doma udělali antigenní test a vyšel vám pozitivní,

určitě si zajděte na PCR test.

Pokud vám vyjde pozitivní antigenní test u odběrného místa, na PCR už vás pošlou oni – buď hned, nebo vás objednají na druhý den, pak klidně můžete jít i jinam.

Mailem by vám v tom případě měla přijít žádanka – číselný kód, který stačí uvést u odběru.

Testy zdarma takzvaně na pojišťovnu mají od listopadu jen děti do 18 let, očkovaní alespoň jednou dávkou a ti, kdo doloží, že nemohou být ze zdravotních důvodů očkovaní – musí k tomu mít zprávu od svého lékaře, kde to bude jednoznačně uvedeno.

Na výsledek PCR testu se většinou čeká 20–48 hodin, teprve pak se vaším pozitivním testem začne zabývat hygiena. Může se tak stát, že vám s pokyny, co a jak, zavolá druhý, ale také klidně pátý den poté, co vám vyšel pozitivní PCR test – vy byste však samozřejmě měli být v izolaci od momentu, kdy vám PCR test potvrdil nákazu.

Dříve vám dorazí SMS pokyn s tím, abyste se na webu – odkaz je v textové zprávě – takzvaně vytrasovali. Vyplníte osobní údaje, místo, ke budete trávit izolaci a kontakty v posledních pěti dnech, pokud nemáte příznaky, a dva dny, pokud je máte. Je na vás, koho uvedete, nebo neuvedete.

Proč příznakoví lidé, tedy ti s horším průběhem než nepříznakoví, uvádějí kontakty kratší dobu? Protože jsou infekční jeden až dva dny před jejich vypuknutím. Ale u těch, kdo žádné příznaky nemají, se tohle nijak přesně stanovit nedá.

2. Kolega v zaměstnání je pozitivní, potvrdil mu to PCR test

Pokud jste se viděli třeba v kanceláři v posledních pěti dnech a nenosili jste v zaměstnání respirátor, mohli jste se infikovat, protože převládající varianta delta je hodně nakažlivá. Nakazit jste se mohli, i pokud jste očkovaní.

Hygiena se vám ale ozve jen tehdy, pokud vás kolega uvede jako kontakt v několika posledních dnech – pokud nebudete očkovaní, pošle vám žádanku na PCR test.

V karanténě byste měli být 7 dní s tím, že ji ukončíte negativním PCR testem po 5–7 dnech od doby, kdy jste kolegu viděli naposledy.

Pokud jste očkovaní, žádanku nedostanete a nemusíte být ani v karanténě. Ale jelikož nakazit se mohou i očkovaní, má smysl si na PCR rovněž dojít – každý očkovaný má nárok na dva takové testy zdarma hrazené zdravotní pojišťovnou.

3. Pozitivní test má rodinný příslušník, například dítě

Člověk, který má pozitivní PCR test, nastupuje do dvoutýdenní izolace od okamžiku potvrzení nákazy. Po uplynutí dvou týdnů se může vrátit do práce či do školy bez omezení, aniž by izolaci ukončoval PCR testem – na portálu UZIS https://ocko.uzis.cz/ se mu objeví doklad o prodělání nemoci, který lze stáhnout a vytisknout včetně QR kódu, platí pak 180 dní. Měl by se propsat i do aplikace Tečka, ale někdy se tak neděje a je potřeba ho tam načíst právě přes QR kód.

U ostatních spolubydlících záleží na tom, zda jsou, či nejsou očkovaní. Pokud ne, ať už jde o děti či dospělé, nastupují do týdenní karantény, kterou by měli ukončit negativním PCR testem. Ten by měl přijít 5. až 7. ten po potvrzení pozitivity u prvního člena rodiny, pokud nemáte příznaky. Pokud je máte, tak i dříve.

Tyto pokyny by vám měla dát hygiena, ale i tady platí, že se nejspíše ozve až za několik dní, takže na její pokyny spíše nečekejte. Mělo by to ale vyjít tak, že i když se ozvou až několikátý den karantény, stačí založit žádanku k testu na její ukončení. Pokud ne, můžete jít na test takzvaně na pojišťovnu. Pokud nechcete z nějakého důvodu jít na PCR test, platí pro vás automaticky dvoutýdenní karanténa.

Očkovaní členové domácnosti nemusí ani do karantény, ani na test – ale vzhledem k intenzitě kontaktu se to rozhodně dá doporučit, protože například u rodičů infikovaných dětí je riziko nákazy poměrně vysoké, i když podstoupili vakcinaci. Do karantény ani na test nemusí ani ti, kdo nemoc prodělali v uplynulých 180 dnech.

Každopádně domácnosti jsou klíčovým místem pro přenos tohoto koronaviru.

4. Nákaza se objeví ve škole u dítěte

Nyní se testuje každé pondělí, ale až na výjimky pouze antigenními testy, které zvláště u bezpříznakových dětí nákazu často nesignalizují.

Když pondělní antigenní testování odhalí ve třídě jednoho nebo dva pozitivní žáky, je dost pravděpodobné, že nakažených dětí bude až několikrát více .

Po pondělních testech ovšem nastává určitě vakuum – obvykle ostatní děti chodí do školy dál a čeká se, zda se u dítěte potvrdí PCR pozitivita. Když se tak stane – obvykle v úterý nebo ve středu – přijde na řadu rozhodování o karanténě. Poslední dobou hygienici často třídu do karantény ani tak nepošlou s odůvodněním, že pozitivně testované dítě hned odešlo a že se děti během víkendu neviděly, což podle nich stačí. To je ovšem v rozporu s doporučením, aby bezpříznakoví lidé trasovali své kontakty pět dní dozadu.

Jinými slovy, rozumnější by zřejmě bylo, aby šla třída na online výuku hned po pozitivním antigenním testu a aby rodiče vzali i ostatní děti na PCR testy – povinné to nicméně není.

Místo toho často následuje tento scénář: Pozitivně testované dítě zůstává doma, avšak mezitím se nákaza objeví u dalšího dítěte ve třídě, které například má příznaky a už se pohybovalo ve škole v pondělí, případně další dny, takže nakazilo několik dalších dětí – v ten moment jde třída konečně do karantény a děti se mohou vrátit až po 7 dnech a s negativním PCR testem.

5. Rozdíl mezi izolací a karanténou, a komu stát pobyt doma proplatí

Do izolace nastupuje člověk s pozitivním PCR testem, do karantény lidé, s nimiž byl v rizikovém kontaktu. Izolace trvá 14 dní, karanténa 7. Ještě do konce října to přitom byly rovněž dva týdny.

Z izolace by vás měl propustit váš praktický lékař po konzultaci – postačí telefonická – pokud jste byli izolováni minimálně 14 dní, a zároveň poslední tři dny nemáte příznaky onemocnění covid-19. Komplikací nicméně v současnosti je, že lékaři aktuálně podobné telefonáty příliš nestíhají vyřizovat.

Jak to, že izolace trvá dva týdny, kdežto karanténa jen sedm? Podle odborníků se má za to, že pokud se člověk neinfikuje do té doby, už se nenakazí – ukazují to většinové zkušenosti s nemocí.

Zaměstnanci, kterému byla nařízena izolace nebo karanténa, náleží náhrady mzdy nebo platu (již od 1. dne karantény), jestliže splňuje podmínky nároku na nemocenské dávky. Bohužel, netýká se to očkovaných lidí, kteří jdou do karantény dobrovolně, tedy například rodičů pozitivních dětí. Pokud se však nakazí a jdou do izolace, tak ano.

Každopádně za porušení pravidel izolace nebo karantény hrozí až několikamilionové pokuty.

 

Rubrika: