Týdenní plán: 16. - 20. prosince 2019

INTEGROVANÝ BLOK:   ADVENTEM DO VÁNOC – Vánoce přicházejí

ČINNOSTI PRO RODIČE:

• 16. 12. – poslední lekce plavání.
  • Do 16. 12. prosíme o potřeby na vánoční tvoření.
  • Do středy 18. 12. prosíme o suroviny na narozeninový den.
  • Pátek 20. 12. – odnést pyžama na vyprání.

RANNÍ ÚKOL:

• Spočítej, kolik okének už je prázdných na našem adventním kalendáři? Kolik jich ještě skrývá dobrotu? Kolik zbývá dnů do Štědrého dne?
  • Vyber si jeden pytel, a pomoz do něj Ježíškovi napočítat správný počet dárků – pomůžou ti puntíky nebo číslice nad pytlem.
  • Dej si do tácku ozdoby správných barev, pohybuj s táckem tak, aby ti ozdůbka spadla do správně barevného otvoru.
  • Na co se nejvíc těšíš o Vánocích? Povězte si, jak u Vás probíhá Štědrý den, a co na něj máte nejraději. Jaké tradice a zvyky dodržujete? (Zkoušejte děti navádět k co nejsamostatnějšímu vyjadřování.)
  • Jedním ze zvyků Vánoc je i polibek pod darovaným jmelím J Najděte spolu ve třídě pověšené jmelí, a ukažte si vzájemně, jak se máte rádi.

ČETBA:  Jak jsme našli pejska – J. Jelenová

RANNÍ KRUH:

• Volba služby týdne – aktualizace tabule.
  • Adventní kalendář – plnění čertovských úkolů, otevírání okének + domluva, kdo si daný den na bonbónu pochutná.
  • Ježíšek naděloval i ve školce – rozbalování dárků, hra s novými hračkami, hledání místa pro nové hračky, opakování pravidel.
  • Taneční cvičení na hudbu H. Zagorové – Zima.
  • Báseň s pohybem – Vločky.
  • Oromotorika – dechová cvičení – zahřívání dlaní, foukání větru, meluzína, chytání vločky na jazyk.
  • Pohybová hra – Zimní brána – zástup dětí, stoj roznožný – poslední se plazí pod nohama ostatních až na konec řady.
  • Pohybová hra – Na vločky – ladný pohyb při spuštěné hudbě, hudba se zastaví, vločka si sedá na zem (dřep).
  • Hra Superstar – kdo chce, předstoupí před „porotu“ a zazpívá nějakou píseň, ostatní hodnotí body 1 – 5 (jednou rukou).
  • Zpívání vánočních koled a písní – doprovod na Orffovy nástroje.

ŘÍZENÁ ČÍNNOST:

• Vánoční příběh „Jak to bylo s narozením Ježíška“ – obrázková pohádka – rozvoj slovní zásoby.
  • Narozeninový den – příprava čokoládového dortu – kreslení narozeninových obrázků, výroba knížky, zpívání písní, oslavička.
  • Vánoční zvyky a tradice v jiných zemích versus u nás.
  • Ukázka vánočních zvyků – sestavení a pouštění lodiček, důkaz lásky pod jmelím, rozkrajování jablíčka.
  • Kde zvoní rolnička? – Rozvoj sluchového vnímání pomocí hry.
  • Sledování muzikálu – Mrazík na ledě a jiných vánočních filmů.

POBYT VENKU:

• Vycházky po okolí, pozorování změn v přírodě, krmení zvířátek – zásoby na zimu.
  • Obchůzka sponzorů po celé obci Rosice – zpěv zimních a vánočních písní, přání krásných Vánoc a Nového Roku, předání drobných přáníček.

CENTRA AKTIVIT

MANIPULAČNÍ HRY

KOSTKY A AUTA

• Nové stavebnice od Ježíška – seznamování, hledání variant.
  • Manipulace s táckem – balanční cvičení.
  • Vánoční hvězda – provlékání ozdobné vlny připravenými otvory.
  •  Vánoční stromečky – stavby z dřevěných kostek dle plánku, zdobení malými dílky z dalších stavebnic.

PÍSEK A VODA

DÍLNA

• Ozdoby na stromeček – zažehlovací korálky – volba barev, tvarů, zažehlování.
  • Vánoční svícínky – natírání sklenic lepidlem, sypání kokosem, zdobení stuhou.

KNIHY A PÍSMENA

POKUSY A OBJEVY

• Sněhuláci – počet koulí, knoflíků.
  • Dárky – vybarvování čtvercového pole podle menšího vzoru, správné umístění barev – zraková percepce.
  • Metoda Hejného – tvoření řad dle předlohy, prostorová orientace – první, poslední, druhý..
  • Dechová cvičení:
  • Přenášení vaty – sněhových koulí – pomocí brčka a dechu.
  • Chumelení – foukání do polystyrenových kuliček brčkem.
  • Vánoční strom – manipulace s chlupatým drátkem – obtáčení plastového kornoutu.

ATELIÉR

DOMÁCNOST

• Předškoláci a starší děti – zimní vesnička – práce s modruým inkoustem a zmizíkem.
  • Mladší děti – vánoční ozdoby – grafomotorické cvičení, volba barev, práce s voskovou a suchám pastelem.
  • Příprava čokoládového dortu na narozeninový den – vážení surovin, rozpoznávání surovin, míchání, přidávání, drcení sušenek.
  • Krájení pomerančů, grepů a cintrónu na plátky, zapichování hřebíčku a sušení.
  • Hra v kuchyňce – co připravujeme za pokrmy ve Štědrý den?

DRAMATIKA

HUDBA

• Dramatické ztvárnění – Narození Ježíška v Jeruzalémě, Jak slavíme Štědrý den u nás.

• Zpívání Vánočních koled a písní, narozeninová píseň, hra na Orffovy nástroje.

INTERAKTIVNÍ TABULE

POHYB

• Smart program na téma Vánoce – větší x menší, počítání, barvy, tvary, seřazování podle velikosti, grafomotorika, skládání podle vzoru, pexeso.
  •  Pohybové hry, básně s pohybem, cvičení na hudbu podle vzoru, tanec při písničce Zima od H. Zagorové.