ŠD - VELIKONOČNÍ DÍLNIČKY

Na škaredou středu se nesmíme škaredit, jinak nám to zůstane po celý rok!! A tomu jsme se v naší družině chtěli vyhnout a raději jsme si s dětmi uspořádali velikonoční dílničky. Přípravu jsme započali den předem, a to přípravou těst, se kterými jsme druhý den pracovali a vytvořili jsme si z nich dobroty, na které se těšily naše mlsné jazýčky.

Celkem jsme si pro děti s kolegyněmi připravily čtyři aktivity, které si žáci mohli vyzkoušet a odnést si domů své výrobky. Nemohlo tedy chybět pletení pomlázky, výroba košíčku na cukroví, pečení a samozřejmě zdobení velikonočních dobrot.

Rozdělili jsme se do čtyř skupinek a naše dílničky mohly začít. Každý z nás si vyzkoušel jednotlivou aktivitu a nebyl tedy o nic ochuzen. Všichni si vyzkoušeli, jak si uplést pomlázku, jak vyválet těsto i jak snadno si mohou vyrobit hezký košíček, který nemusí mít jen na dobroty.

Všem se nám pletení, pečení a tvoření líbilo.  Abyste i vy měli takové dobroty, jaké jsme měli s dětmi – posíláme recepty na naše dobrůtky.

PERNÍKOVÉ TĚSTO

SUROVINY

600 g hladké mouky, 250 g cukru moučka, 200 g másla, 6 lžic medu, 2 lžíce kakaa, 3 ks vajec, 1 balíček prášku do perníku, 1 lžička perníkového koření

POSTUP

Vše důkladně propracujeme v hladké těsto a necháme v lednici do druhého dne odpočinout. Druhý den těsto vyválíme na plát silný tak 3-5 mm. Troubu si předehřejeme na 150–175 °C a pečeme 5-7 minut. Ještě teplé perníčky potíráme rozšlehaným bílkem.

LINECKÉ CUKROVÍ

SUROVINY

400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g másla (Hery), 100 g sádla, 1x prášek do pečiva, 1x vanilkový cukr, 2x žloutek, 2 lžíce mléka, kůra z 1 citronu

POSTUP

Vše důkladně propracujeme v hladké těsto a necháme v lednici do druhého dne odpočinout. Druhý den se můžeme pustit do pečení. Těsto si vyválíme na plát silný tak 3 mm. Mezitím si předehřejeme troubu na 160 °C. Linecké cukroví pečeme v troubě asi 10 minut.

Přejeme krásné velikonoční svátky.