Projektový den Chemie okolo nás - 8., 9. třída

V pondělí 31. 5. proběhl v 8. a 9. třídě projektový den s názvem Chemie okolo nás. Žáci si vyzkoušeli několik zajímavých pokusů - např. odbarvení Kofoly živočišným uhlím, filtraci, sopku s lávou, měřění pH látek běžně používaných v domácnosti, chromatografii na filtrační papír i křídu, porovnávání hustoty kapalin a pevných látek. Žáci se podivovali, že chemie není pouze o jedovatých látkách, zápachu, továrnách, atd. Naopak je vůně bylinek a koření přesvědčila, že chemie je opravdu všude kolem nás a je to velmi zajímavá přírodní věda. Bylinky a koření nejen třídili a poznávali, ale zahráli si na léčitele a "babku kořenářku" při míchání bylinkových čajů přesně na míru. Podle vyhledaných informací a poradě ve skupince žáci namíchali bylinkový čaj pro často nemocnou Alžbětu, pro Karla s trávícími obtížemi, pro vystresovanou a unavenou Katku,.... . Roli kouzelníka si vyzkoušeli pomocí tajného písma, stačilo jim k tomu jen ocet, papír a svíčka. Den se nám povedl a odnesli jsme si z něj několik užitečných informací. Většina pokusů se zdařila, některé nevyšly podle očekávání, ale i z toho jsme se poučili a vysvětlili si chybyUsmívající se

Více od žáků 8. a 9. třídy:

V pondělí jsme měli ve škole projektový den. Měli jsme několik stanovišť, kde byly různé zajímavé úkoly a pokusy. Měli jsme pracovní listy, do kterých jsme si zapisovali své pozorování. Nejvíce nás bavil pokus se sopkou a měření pH v různých tekutinách.           

                                                                                                                                                      E. Slavíková

 

Paní učitelka si pro žáky 8. a 9. třídy připravila projektový den ve škole. Plnili jsme úkoly, které se týkaly chemie. Byli jsme rozděleny do skupin a chodili po stanovištích. Zkusili jsme měřit pH v roztocích a psali jsme neviditelný text. Potom jsme poznávali bylinky a koření. Míchali jsme Kofolu s živočišným uhlím, hráli jsme si na léčitele, zkoumali hustotu různých kapalin. Dozvěděli jsme se, co je to chromatografie. Vytvářeli jsme malou sopku z modelíny, která se všem velmi povedla. A mě nejvíc zaujala a také tajné písmo, které se nám povedlo až na podruhé. Dnešní den jsem si užila a byl velice zajímavý. Děkujeme paní učitelce, že si s přípravami na tento den dala tolik práce, bylo to moc hezké. 

                                                                                                                                                     E. Šulcová

Dnešek se mi hodně líbil, protože jsme zkusili něco nového. Některé pokusy byly zajímavé, některé se povedly, některé byly zdlouhavé - odbarvení Kofoly živočišným uhlím. 

                                                                                                                                                     P. Šimůnková

Rubrika: