Podzimní pohádkové čtení

Podzimní čtení dětem

Další čtení dětem bylo tak trochu terapeutické a relaxační. Sáhla jsem po knize Romany Suché Léčivé pohádky pro dětskou duši a vybrala kouzelnou podzimní pohádku Kaštánek, která učí děti odbourat své strachy z fyzické i psychické bolesti i z každodenních křivd a ublížení. V úvodní části si děti napsaly na lísteček své trápení, svou bolest, svůj současný problém a strach a nalepily ho na tabuli. A že jich bylo! Bolest ruky při pádu z kola, při trhání zubu, při šlápnutí na vosu, pětka ze zeměpisu, hádka s kamarádkou, trápení z nevyspání, nabourání auta i třeba strach z písemky. Poté již následovalo čtení a drobné relaxační techniky. Při vizualizaci si všichni posluchači představili kamaráda Kaštánka, který je zve na procházku barevnou kaštanovou alejí a prožili v představách krásný slunečný podzimní den. Při objímání kmene kaštanu jsme do popraskané kůry stromu předali všechny naše starosti a trable. A při svírání suchého kaštanu v dlani si vychutnali pocit náhlého uvolnění a radosti. Na závěr jsme si společně zarecitovali moudrou afirmaci, kterou se budeme řídit pokaždé, když bude potřeba: Bolest rychle slábne, trápení už nemáš žádné. Všechny problémy teď zmizí. Už neděsí tě věci cizí. Každý den se cítíš líp, přesně tak, jak budeš chtít. Doufám, že všem pozorným posluchačům darovaný kaštánek ukrytý pod polštářem navodí před spaním sladké snění a pomůže jim překonat každodenní nesnáze.

P.S. Léčivé pohádky mohou být skvělým dárkem pro celou rodinu k Vánocům.

M. Chmelařová, sedmáci a prvňáci

foto - M. Kocmanová