Memoriál Josefa Šťulíka v přespolním běhu

Josef Šťulík, vězněný pardubickým gestapem po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, byl 2. července 1942 popraven v Pardubicích s dalšími spolupracovníky výsadku Silver A.

Na památku tohoto muže Památník Lidice pořádá každoročně přespolní běh pro mládež pod názvem Memoriál Josefa Štulíka. Jeho cílem je vzbudit zájem nejmladší generace o historii památných míst souvisejících s nacistickou represí.

7. ročník běhu se konal 21. září 2022 od 10:00 hodin v areálu pietního území Ležáky. Letos poprvé se memoriálu zúčastnilo také 17 odvážných běžců naší školy. V nelehkém mokrém a blátivém terénu běželi chlapci 2,3 km a dívky zvládly bravurně trať dlouhou 1,9 km. V silné konkurenci žáků mnoha základních i středních škol se v první desítce vítězných běžců umístila Hana Chmelíková ze 7. třídy a Alexandr Novák ze 6. třídy. Blahopřejeme ke skvělému umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Poděkování za odvahu, vytrvalost a sportovní výkon i reprezentaci školy patří i dalším účastníkům běhu. Jsou to:

Kuba Hes a Vašík Zrůst ze 7. třídy, Tomáš Blažek, Štěpán Poluda, Martin Kárník, Alex Ždánský, Anna Šmejdová, Tereza Piňosová, Kája Nováková a Nela Kadidlová z 8. třídy, Aneta Radilová, Nela Durdilová, David Kysela, Honza Rajnoch a Jirka Kafka z 9. třídy.

Běh každoročně startuje a diplomy a ceny předává bývalá nejlepší československá běžkyně Jarmila Kratochvílová a také vnučka Josefa Šťulíka Jarmila Doležalová.

M. Chmelařová - text

T. Kohoutová - foto