Den Země v 5. třídě

V pondělí 26. 4. 2021 jsme se s žáky 5. třídy rozhodli oslavit Den Země (22. 4.) procházkou probouzející se přírodou. Planeta Země nám umožňuje žít, ale my se k ní často nechováme tak, jak bychom měli a naše místo k životu si ničíme. A to bychom si měli všichni uvědomit.

Již cestou od školy jsme poznávali rostliny, povidali jsme si o jejich využití v lidovém léčitelství, přivoněli jsme si k jejich vůni, atd. Při několika zastaveních jsme si vysvětlili proč se Den Země slaví, jak Zemi můžeme chránit a co pro ni můžeme udělat. Došli jsme k rybníku v Synčanech, kde jsme pokračovali v našem učení a poznávání. Dozvěděli jsme se, jak dlouho se v přírodě rozkládají různé materiály, velkým překvapením byl rozklad dětské plenky na jedno použití, která se v přírodě rozkládá až 250 let! Dále jsme si povídali o vodě a šetrném zacházení s ní, o šetření elekřiny, proč budeme kupovat přednostně potraviny z ČR a od drobných pěstitelů, o významu třídění a recyklace, co znamená pojem trvale udržitelný rozvoj, atd.

Při cestě zpět jsme pozorovali stádo odpočívajících daňků a maminka Jirky Slavíka nás pozvala na prohlídku nutrií, viděli jsme mláďata a i dospělé nutrie. V brance nás přivítali vrtěním ocásků dva lovečtí psi plemena Border teriér.

Uvědomili jsme si, že každý z nás může něco udělat pro ochranu Země a každý z nás musí začít právě u sebe. Žáci napsali slib planetě Zemi, který budou dodržovat (viz. foto).