VYNÁŠENÍ MORENY

Starý pohanský zvyk vynášení Moreny se u nás ve školce pomalu stává pěknou tradicí. Letos jsme vyrobili smrtky dvě. Žluťásci vynesli smrtku vyrobenou podle tradice. Aby ji příroda přijala, byla ze sena, větviček a lýka. Není to práce pro všechny děti, ujala se jí skupinka dětí na zahradě. Oranžásci vyrobili Morenu z chleba a dalšího pečiva. Obě se nám, myslím, povedly, chvíli jsme si je vystavili na chodbě MŠ.

Když nadešel den „D", vyrazili jsme společně na vycházku do Synčan, a podle staré tradice Morenu hodili do řeky. Původní oblečení, kterým se „chlubily“ na výstavce, jsme jim svlékli a nechali je odplout, aby se zima už nevrátila a mohlo přijít jaro. Tu chlebovou dokonce ochutnal zbloudilý kačer.

Vycházka kolem řeky byla příjemná, viděli jsme čistý tok Žejbra. Byli jsme trošičku ušlí, ale spokojeni a příští rok půjdeme opět.

Helena Kerhartová