Vánoce na zámku

Fotogalerie

Kdo by se netěšil na příchod Ježíška! Adventní čas pomalu ťuká na naše dveře a k pohádkovému dojmu chybí snad už jen pořádná peřina sněhových vloček. Vrátili jsme se trochu zpátky v čase a prošli se Vánocemi na zámku. Náš zámek je necelých 200 let starý, jmenuje se Hrádek u Nechanic, a i když se nás snaží svým názvem trochu zmást, o hrad se opravdu nejedná. Kdyby měly zámky v 19. století zvonek u vchodových dveří, bylo by právě na tomto napsáno Harrachové. Takže cililink, obujte si papuče, prohlídka právě začíná ...

Zajímá vás, jak se rodina Harrachů chystala na Vánoce před více než 100 lety? Čím si vyzdobila svůj zámek? Co dělaly děti, které v té době ještě nesedávaly u televize a počítače? Jaké jídlo a pití připravovali ke sváteční večeři nebo třeba jaké zvyky a která kouzla a čáry k adventní době patří? Pak se tam zajeďte podívat, protože tohle všechno a určitě i něco navíc se na Hrádku u Nechanic jistě dozvíte. Ale pospěšte si, vánoční výstava potrvá jen do 7. prosince.

A pokud to náhodou nestihnete nebo vám to nevyjde, nalaďte se na vánoční pohodu alespoň nějakou pohádkou, která se na tomto zámku natáčela (doporučujeme Princ a Večernice) nebo se přijďte na pohádkové zážitky zeptat žáků do 3., 4., 5. či 7. třídy.

Přejeme vám kouzelný čas adventní.

P.S: Děkujeme panu Hančárovi, který nás hladce a bezpečně přemístil do Nechanic autobusem.

J. Línková, M. Línek, M. Pavlíková