Týdenní plán: 1. - 5. února 2021

INTEGROVANÝ BLOK:     Únor bílý, pole sílí – Materiály, recyklace

KLÍČOVÉ KOMPETENCE:

Kompetence k učení: Má elementární poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky, který dítě obklopuje, o jeho rozmanitostech a proměnách; orientuje se v řádu a dění v prostředí, ve kterém žije.

Kompetence k řešení problémů: Řeší problémy na základě bezprostřední zkušenosti; postupuje cestou pokusu a omylu, zkouší, experimentuje.

Komunikativní kompetence: Průběžně rozšiřuje svou slovní zásobu a aktivně ji používá k dokonalejší komunikaci s okolím.

Sociální a personální kompetence: Napodobuje modely prosociálního chování a mezilidských vztahů, které nachází ve svém okolí.

Činnostní a občanské kompetence: Chápe, že se může o tom, co udělá, rozhodovat svobodně, ale že za svá rozhodnutí také odpovídá.

DÍLČÍ VZDĚLÁVACÍ CÍLE:

• osvojení si věku přiměřených praktických dovedností
  • rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu
  • rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)
  • seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije
  • seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, a vytváření pozitivního vztahu k němu
  • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách

POUČENÍ O BEZPEČNOSTI:

• Při jednoduchých úkonech a manipulaci s různými materiály se chovat bezpečně k sobě i svému okolí.
  • Při pokusech poslouchat pokyny a řídit se jimi.

ČINNOSTI PRO RODIČE:

• Dopisovat se do průzkumu docházky o jarních prázdninách – na třídách.
  • V pátek odnést pyžamo na vyprání.

ČETBA:

RANNÍ KRUH:

• Aktualizace tabule: Volba služby týdne, opakování dnů v týdnu…,počítání, porovnávání množství, prostorová orientace, časové pojmy (denní doba), atd.
  • Opakování básní s pohybem a písní s pohybem – Na lyže, Vločka na zem padala, Bude zima, bude mráz, Píseň Rýma.
  • Ranní cvičení s náčiním i bez něj, ve dvojicích, na hudbu, opakování pohybových her z předešlých týdnů.
  • Jazykové chvilky:
    • Deklamace básně: Světem putovali Dřesk a Tilpína, do truhly si dali to, co je zajímá.

Dřevo, kov i papír, textil, sklo, hlínu, všude děti vítaly Dřeska a Tilpínu.

A jak je přivítáme dnes?

• Artikulační a oromotorická cvičení – hádanky na části těla na hlavě.
  • Poznávání první a poslední hlásky ve slovech.
  • Rozšiřování slovní zásoby.

ŘÍZENÉ ČINNOSTI:

• Seznámení s Dřeskem a Tilpínou – jejich příběh – otázky pro práci s příběhem, každé ráno zdravení básničkou.
  • Hádanky k tématu materiály – dřevo, sklo, textil, kov, papír, hlína.
Denní bloky:
  • PAPÍR – Dopis od pošťáka – v dopise příběh Tilpíny a Dřeska.
    • Různé druhy papíru – zkoumáme jejich vlastnosti, pro koho je pošťák přinesl?
    • Které povolání pracuje s papírem?
    • LÁTKA – Co vyprávěl šátek? – přiřazování druhu látky ke kusům oblečení; co máme zrovna na sobě, zkoumání látek pohmatem, které z nich jsou průsvitné?
      • Skupinová hra: Třídění oblečení na léto a zimu.
      • Hry s padákem – s doprovodem pomalé hudby.
      • Které povolání pracuje s látkou?
      • DŘEVO – Odkud se dřevo bere, kdo ho vezme do ruky, než se dostane do obchodů, jak se využívá.
        • Kouzelné pytlíčky: V každém pytlíku něco ze dřeva a dalších materiálů – hmatové hádanky.
        • Dechové cvičení – Ozvučnými dřívky ťukáme rytmus – Volám na náš les, aby vůni dnes, přinesl až k nám, rád k ní vonívám = 3x zhluboka nadechnout a pomalu vydechnout.
        • Které povolání pracuje se dřevem?
        • SKLO, KOV, PLAST – rozřazování předmětů do tří skupin, povolání.
          • Recyklace – proč recyklujeme, jak se to dělá, spojení barvy s materiálem, vynešení tříděného odpadu z MŠ.

CVIČENÍ:

Rušná část: Kardio cvičení na hudbu Zima (H. Zagorová).

Hlavní cvičení: V kruhu s malými míčky a obručemi.

Relaxace: Klidná odpočinková hra – Na hlazenou – hladíme kamarády na pomalou relaxační hudbu.

KOOPERATIVNÍ ČINNOSTI:

Viz Řízená činnost

POBYT VENKU:

Cílená navigace obcí – služba vede všechny na předem určené místo = známé body v obci: Kostel, obecní úřad, pošta, pekárna, Jednota COOP, hospoda.

Upevňování pravolevé orientace – předškoláci a starší děti.

Kontrola místa z ekovycházky „S dárky za zvířátky“.

CENTRA AKTIVIT

MANIPULAČNÍ HRY

KOSTKY A AUTA

• Papírové korále – spojování slabých proužků papíru, svazování provázkem.
  •  Dřevostavby – konstruktivní hry z dřevěných lišt a kostek.

PÍSEK A VODA

DÍLNA

• Kinetický písek – stavby, bábovičky – zkoumání vlastností písku, stlačování…
  • Které materiály plavou a které se potopí?
 Origami z papíru:
  • Starší děti: Krabička, liška.
  • Mladší děti: Pes, kočka.

KNIHY A PÍSMENA

POKUSY A OBJEVY

• Sestavování slov ze dřevěných lišt a pruhů látky.
  • Hmatové pexeso – různé druhy papíru.
  • Zedník – stavění zdi za pomoci tiskání cihel – dům nejchytřejšího prasátka.

ATELIÉR

DOMÁCNOST

• Volná kresba tuší špejlí na savý papír.
  • Módní návrhář – nalepování kousků látek na šaty.
  •  Třídění ovoce a zeleniny, příboru.

DRAMATIKA

HUDBA

• Volná hra.
  •  Nácvik písni „Z čeho jsou věci“, „Třídíme odpad“.

INTERAKTIVNÍ TABULE

POHYB

• Smart program s tématem zima.
  •  Skákání padáka, hod horním obloukem, hod spodním obloukem, skákání v pytli.