S Rózou ve škole: Zatoulané písmenko M

Zkuste si představit, co všechno se může stát, když se jedno neposedné písmenko M z nápisu MLÉKÁRNA rozhodne opustit svých sedm kamarádů a vydat se vstříc dobrodružství městských ulic. Jestli předvídáte podobně jako prvňáci, že z toho kouká nějaký problém, máte pravdu. Paní mlékařka bude marně hledat v regálu zásyp a dudlík, teploměr či nosní kapky, zvlášť když by sama uvítala něco na bolest hlavy. „Ale vždyť tady máte napsáno LÉKÁRNA!“ slyší z úst rozhořčených a zmatených zákazníků. Jednoduché to ale neměl ani pan lékárník, kterému se před nápisem na jeho obchodě uvelebilo naše zatoulané písmenko v domnění, že už je doma… A když už měl pan lékárník pocit, že má hlavu v ohni, oheň na střeše a hoří mu půda pod nohama, vzpomněly si naštěstí děti na to správné telefonní číslo, aby přivolali hasiče, kteří dali vše do pořádku. Jako ve správné pohádce.

S písmenky se setkáváme na každém kroku. Budeme si dávat pozor, jestli se nám na ulici nějaké náhodou netoulá. Výprava do ulic se neobejde bez kurzu dopravní výchovy – ten prvňáky moc bavil. Vyzkoušejte třeba i doma: https://www.zachranny-kruh.cz/pro-verejnost/pro-deti/dopravni-vychova.html.

Díky knížce Oldřicha Syrovátky Zatoulané písmenko M jsme si mohli uvědomit, že na každém písmenku záleží. A proto budeme pokračovat v jejich dalším poznávání, aby se nám to v životě nepopletlo tak, jako v příběhu. K tomu dnes prvňáci dostali svoji první velkou školní knihu – Slabikář. Přeji malým čtenářům, aby se jim ve Slabikáři dobře trénovalo čtení a aby rádi otvírali jeho barevné stránky.

Michaela Pavlíková