S Rózou ve škole: Jak to bylo na Mikuláše

Advent, probuzený tisícem světélek vánočních stromků, na nás dýchl kouzlo očekávání. Zimní svátky, zvyky a tradice nás provázejí hned od začátku prosince. Ještě než přišel Mikuláš, na svátek svaté Barbory, navštívila naši třídu babička Terezky Saiverové s knížkou O pejskovi a kočičce. Neznámý příběh ze známé knihy – naslouchali jsme povídání „Jak hráli divadlo a jak to bylo na Mikuláše“. A podobně jako svatý Mikuláš, byla naše návštěva k prvňákům velice štědrá. Obdarovala děti milými slovy, čokoládou a voňavými andělíčky v cukru i omalovánkou k přečtenému příběhu. Využila možnosti zůstat s námi ve třídě do konce vyučovací hodiny a podívat se na práci prvňáků. Malí čtenáři ukázali, jak poznávají písmena a hledají je ve slovech a také, jak hodně si zapamatovali z přečtené pohádky. Zároveň se babička Terezky mohla podívat, jak to dopadne, když některé děti nedodržují dohodnutá pravidla… Ještěže jsou druhý den se svou návštěvou na řadě čertiJ.

Čerti opravdu přišli a některým hříšníkům do smíchu příliš nebylo. Naštěstí máme mezi sebou i andílky a na každém žáčkovi našel Mikuláš něco dobrého, za co ho pochválil. Však jsme si o tom četli i v knížce O čertovi, která nás dnes provázela po celý pekelný den. Už víme, že i čert, který byl zvyklý jenom škodit, se může napravit a začít rozdávat lidem dobro. Společné povídání i přání vyslovená do kouzelného zrcátka čerta Florimóna ukázala, že naši nejmladší školáci mají v sobě toho dobra opravdu hodně. Ale pozor! Čerti slíbili, že za rok přijdou znovu a po celý rok budou jistě pekelným periskopem kontrolovat, jestli dodržujeme všechno slíbené…

Děkujeme naší milé čtenářské návštěvě i moudrému Mikulášovi s celou jeho družinou.

Příjemné předvánoční chvíle.

M. Pavlíková