Projektový den Chemie okolo nás - 8., 9. třída

V pondělí 21. 9. za námi do školy přijeli odborníci z Univerzity Pardubice a žáci 8. a 9. třídy měli možnost s nimi celé dopoledne spolupracovat a objevovat svět chemie a mikrobiologie.

Ve třídě byla připravena tři stanoviště a žáci ve skupinách navštěvovali postupně všechna stanoviště. Na prvním se dozvěděli a zkusili si práci s pipetou, s kapkovací destičkou, dokazovali přítomnost kyseliny či zásady, pracovali s periodickou tabulkou prvků.

Na dalším stanovišti ( mikrobiologická část) pracovali s mikroskopem, objevili svět plísní, dozvěděli se zajímavosti o výrobě sýrů, jogurtů, kynutí těsta, vzniku alkoholu. Prohlédli si několik druhů plísní pod mikroskopem a dozvěděli se, že ne všechny plísně jsou pro člověka škodlivé ( výroba penicilinu, sýrů, ...).

Na posledním stanovišti pracovali s byretou, prováděli titraci, měřili pH u množství látek a potravin, používali různé indikátory na určení pH, pH stupnici. Prohlédli si obrázky různých bakterií, především původce bakteriálních onemocnění, např. bakterii salmonely, listerie, kampylobakterie, atd.

Bylo to velmi zajímavé dopoledne, žáci si zkusili a dozvěděli se mnoho nového.

Fotky z celého dopoledne budou brzy ve fotogalerii.

Romana Novotná