- Domů
- Mateřská škola
- Aktuality
- Informace
- Škola
- Fotogalerie
- Výuka
- Dokumenty
Poradenství kariérové
Kontakt
zdenka.vrabcova@skola-rosice.net, tel.:469 666 520
TECHNOhrátky
Naše škola se zapojila do projektu na podporu technického vzdělávání a řemesel v regionu s názvem TECHNOhrátky. Cílem je zvýšit zájem zájem žáků ZŠ o studium řemeslných a technických oborů.
V rámci tohoto projektu jsme již navštívili mnoho škol, kde se žáci seznámili aktivní a soutěžní formou s nabídkou i zázemím jednotlivých škol.
Volba studia - deset kroků před rozhodnutím
Cesty k volbě studia a střední školy jsou různé.Každý na to jde jinak, ale všichni potřebují kvalitní informační zázemí a podporu svých blízkých. Tady je „desatero”, které tvoji cestu usnadní.
Krok 1. Zamysli se nad sebou – kdo jsi, co umíš i co ti nejde.
Zkus hledat svoje přednosti, schopnosti, vlohy, zájmy, ale i nedostatky a slabá místa. Pak je srovnej s požadavky na studium a na výkon povolání. Nezapomeň na svůj zdravotní stav, který může v některých případech volbu ovlivnit.
Přemýšlej o svých studijních výsledcích, jak přistupuješ k učení, jak si poradíš, když něčemu nerozumíš, jestli tě víc baví praktická činnost, hledej příčiny tvých potíží při učení a co se s tím dá dělat.
Jak na to? Může ti napovědět test studijní a profesní orientace.
Krok 2. Promluv si o svých záměrech s nejbližšími.
Otevřeně řekni o svých plánech někomu, komu důvěřuješ. Mohou to být rodiče, příbuzní, kamarádi, učitelé, výchovný poradce, kariérový poradce mimo školu. Ptej se, co si o tom myslí. Jejich názor může být jiný než tvůj, ale získáš cennou zpětnou vazbu a podněty k dalšímu přemýšlení.
Krok 3. Vytvoř si seznam zajímavých oborů.
Vyhledávej obory, které by tě nějak oslovily. Můžeš vybírat i různé úrovně vzdělání, jak maturitní, tak výuční. K tomu potřebuješ alespoň základní přehled o obsahu vzdělávání jednotlivých oborů, tzn., co se budeš učit a co tě čeká po škole.
Dá se postupovat i vylučovací metodou, kdy ze vzdělávacích možností vyřazuješ obory, které tě z nějakého důvodu odrazují, nic ti neříkají nebo je rozhodně odmítáš. Soupis zajímavých oborů ti poslouží jako základní materiál k přemýšlení o tom, „co chci a co mohu“. Pak už můžeš hledat školy, které je vyučují.
Krok 4. Povolání – co bys dělal, kdybys byl…
Pozoruj kolem sebe, kdo co dělá a jestli by tě to bavilo. Přitom si všímej i detailů - pracovního prostředí, pomůcek, způsobu práce a posuzuj, co z toho ti je blízké. Požádej o pomoc třeba rodiče. Popisy jednotlivých povolání získáš na stránkách Integrovaného systému typových pozic www.istp.cz nebo v Národní soustavě povolání www.nsp.cz.
Posuzuj, zda požadované vzdělání k výkonu povolání, která tě zaujmou, odpovídá tvým možnostem.
Krok 5. Bez informací o školách se nepohneš z místa .
Jestli chceš maturitu nebo se raději vyučit, už asi tušíš. Problém bývá ve výběru konkrétního oboru a školy – kdo se v tom má vyznat. Škol je hodně a bez informací, co která škola nabízí, to nejde. Srovnej si různé možnosti a uvidíš, že se tvůj výběr nemusí omezovat jen na nabídku nejbližší školy.
Přehledně si vypiš výhody a nevýhody (např. jak daleko je škola od domova, a to znamená internátní ubytování, kolik je školné v soukromých školách a jaké jsou finanční možnosti rodičů). Porovnávej přijímací zkoušky v jednotlivých školách, odhaduj své šance na přijetí z loňského poměru přihlášených a přijatých uchazečů apod.
Středních škol je dostatek, jen si vybrat
Krok 6. Jdi se do škol podívat .
Dny otevřených dveří jsou jedinečnou příležitostí, jak se seznámit se školním prostředím, učiteli a podmínkami studia. Ptej se na všechno, co tě zajímá – na způsob výuky, na pracoviště pro odbornou praxi, jak škola komunikuje s rodiči, na mimoškolní aktivity žáků, na uplatnění absolventů této školy, zda se učitelé věnují žákům individuálně. Návštěva školy může působit i motivačně, např. ke zlepšení studijních výsledků.
Navštiv více škol, abys mohl porovnávat a posuzovat, jak ti vyhovuje jejich velikost, atmosféra, jednání pedagogů apod. Někdy může rozhodnout i to, že je škola umístěna v příjemném prostředí nebo jde o menší školu spíše rodinného typu.
Krok 7. Sežeň reference o škole.
Vizitkou škol jsou jejich webové stránky. Mají určitou vypovídací hodnotu a uvidíš, zda obsahují aktuální a dostatečné informace a dávají prostor také studentům, nebo pouze prezentují aktivity vedení.
Posoudit kvalitu školy není jednoduché. Záleží na tom, čemu říkáš „kvalita“ a co očekáváš. Školy kontroluje Česká školní inspekce, která vždy zpracuje zprávu s popisem zjištěných předností a nedostatků. Zprávy jsou veřejně dostupné na www.csicr.cz a můžeš si udělat názor, jak se prezentuje škola a jak je hodnocena inspektory.
Pobav se o škole s jejími studenty, třeba na burze středních škol a jiných akcích. I jejich vyjádření může napovědět.
Krok 8. Kariérové poradenství je pro tebe.
Pokud nemáš jistotu s výběrem studia, obrať se na odborníky ve škole i mimo ni. Ptej se na všechno, co potřebuješ vědět a co ti není jasné.
Existuje víc možností, kam se obrátit, např.:
škola – učitelé, výchovný poradce
kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, dříve informační a poradenská střediska (www.portal.mpsv.cz) - mají dobré informace o povoláních a trhu práce
informační centra pro mládež při Národním institutu pro děti a mládež (www.icm.cz) - pomohou najít školu
Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu pro vzdělávání v Praze (www.nuv.cz) - poradí s výběrem studia a obsahem vzdělávání.
Krok 9. Připrav se na přijímačky.
Některé střední školy pořádají na podzim tzv. přijímačky nanečisto. Poznáš prostředí, ověříš si svoje znalosti a získáš obratnost při řešení mnohdy nezvyklých úkolů. Nabídky kurzů inzerují školy na svých webech i v médiích.
Krok 10. Pedagogicko-psychologická poradna
Máš problémy s učením nebo chováním nebo máš nějaké zdravotní znevýhodnění a nevíš, co s tím? Obrať se na psychology. Odborně tě vyšetří, navrhnou ti řešení, poskytnou metodickou pomoc a mohou ti doporučit vzdělávací cestu.
Návštěvu poradny neodkládej, čím dřív to začneš řešit, tím lépe.
I