O panenkách, které mohou zachránit život

Jmenují se Nina, Fialína, Amálie, Žbleptalka, Zlatovláska, Žbětka, Magda a Hlínolína. Všechny měří kolem třiceti centimetrů a mají dlouhé vlasy různých barev. Jejich příchod na svět začal v pondělí 18. prosince 2017 v naší rosické základní škole. Tvořivá „šicí dílna“ byla součástí celoškolního projektového dne na téma Lidská práva. Všichni, kteří se nezalekli náročné práce s jehlou a nití se tak aktivně zapojili do celorepublikového projektu organizace UNICEF s názvem Adoptuj panenku a zachráníš dítě. Po týdnech trpělivé kolektivní tvorby vzniklo osm krásných panenek.

„Ty jsou fakt jako z obchodu“, ocenily práci starších spolužáků holky z první a druhé třídy, které podrobily panenky přísnému „hracímu“ testu. Výstupní kontrolou prošly všechny jako „ke hraní mimořádně vhodné“! Při společném fotografování ochotně pózovaly spolu s našimi malými školačkami. Nechyběl ani snímek na rozloučenou s některými „maminkami a tatínky“. A pak už novorozené parádnice čekala bílá poštovní krabice, do které byly naskládány po vzoru sardinek a vypraveny na cestu do Prahy. Z nepohodlného cestování je vysvobodili až na Českém výboru pro UNICEF. Potom opět blesky fotoaparátu, tentokrát pro e-shop, a pak už čekání na dobré lidi, kteří si je vyberou a adoptují. Každá panenka totiž představuje skutečné dítě, které bude díky finanční částce získané prodejem panenky proočkováno proti šesti hlavním smrtelným nemocem v rámci očkovací kampaně UNICEF. Přejeme všem panenkám, aby se jim brzy podařilo najít svoji adoptivní rodinu a zachránit tak jedno dítě před děsivou budoucností.

Na výrobě panenek se podíleli tito žáci: Michaela Plachá, Ester Strnadová, Barbora Blažková, Adéla Sitařová, Kristýna Andělová, Eliška Šulcová, Ondřej Hromádko, Michal Kysela, Tomáš Brychta, Dan Bendík, David Giňa, Klaudie Fričková, Ramos Sas, Michal Kusý, Lukáš Poluda, David Farkaš, Adéla Šmejdová, Nikola Spilková a tyto paní učitelky a asistentky: Naďa Kyselová, Monika Chmelařová, Alena Šachová a Romana Černíková.

Děkujeme všem!!!

Adoptivními „rodiči“ panenek se můžete stát i vy! Vybírejte prostřednictvím následujícího odkazu a pomáhejte zařídit lepší svět…

Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život až 3 milionům dětí. Přesto dosud téměř stejný počet dětí umírá na nemoci, kterým lze očkováním předcházet. V zemích, kde neexistuje běžný zdravotnický systém nebo které jsou postiženy válečnou nebo přírodní katastrofou, pomáhá UNICEF ve spolupráci s jejich vládami a místními dobrovolnými spolupracovníky uskutečňovat speciální akce pomoci dětem, jako jsou např. Národní očkovací dny proti dětské obrně, které v minulém roce pomohly 550 milionům dětí ve věku do pěti let. UNICEF sehrává klíčovou roli v projektu GAVI (Global Alliance for Vaccines and Immunization), jehož cílem je očkovat každé dítě proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám – spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně.

Zdroj: Český výbor pro UNICEF [online]. 2004 – 2018. [cit. 2018-3-3]. Dostupné na www: https://www.unicef.cz/.

Michaela Pavlíková

P.S.: Žbleptalka se již probojovala do nabídky e-shopu, další panenky "zveřejnění" teprve čeká.