Lampionový průvod

Peču, pečeš, pečeme ...

V pátek 7. prosince jsme pekli ve školní kuchyňce perníčky. Bylo to super! Těsto nám doma udělala paní asistentka Naďa. My jsme ho na vále vyváleli, vykrajovátky vykrájeli různé tvary, položili je na plech a dali do trouby péct. Pak jsme perníčky ochutnali. Pečení bych chtěla zažít ještě jednou.            Natka

Čtenářská výzva - tip na pomocníka

Od září máme na škole vyhlášenu čtenářskou výzvu. Při hledání vhodných knih by vám mohl pomoci tento odkaz:

https://www.databazeknih.cz/pokrocile-vyhledavani

Adventní neděle 2.12.2018

První adventní neděle roku 2018 začala díky deštivému počasí ne příliš optimisticky. Z oblohy se nesypal očekávaný sníh, ale samá voda...O to více nás potěšilo zaplněné prostranství před školou při zahájení tradičního vystoupení žáků školy a dětí ze školky. Však také spolu se svými učitelkami věnovali spoustu času nácviku programu, kterým odstartovali letošní adventní čas. Po slavnostním troubení Ondřeje nás potěšili mrňouskové z mateřinky, jejich starší kamarádi pokračovali pásmem s betlémsko zvířátkovou tématikou a básničkami. Vánoční strom se rozsvítil ve chvíli, kdy dozněly poslední tóny společně zazpívaných písní. To byl také signál k návštěvě sedmi rukodělných dílniček, kde si každý podle svého uvážení mohl vyrobit něco na památku a vánoční výzdobu.

Netradiční hodina tělesné výchovy ve čtvrté třídě

Víte, jak sportují tělesně postižení a nevidomí? Ve čtvrtek to poznali a na vlastní kůži a tělíčko vyzkoušeli čtvrťáci při tělesné výchově. Navštívila nás Mgr. Lucie Kutheilová, odborná konzultantka pro Pardubický kraj z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Univerzity Palackého v Olomouci a s dětmi vyzkoušela dvě pro ně nezvyklé pohybové aktivity – hru Fuli fuli pro lidi na vozíčku a Golball s míčem s rolničkou v ruce a s klapičkami na očích pro lidi slepé. Tak a teď už víme, jak těžké a fyzicky náročné mohou být některé sporty pro handicapované lidi kolem nás, pro vozíčkáře i nevidomé. Lucko, velké díky za čas strávený mezi námi.

Dějepisná olympiáda - školní kolo

Dějepisná olympiáda - školní kolo

Ve středu 21. 11. 2018 proběhlo školní kolo 48. ročníku Dějepisné olympiády.

Tematické zaměření bylo: „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“.  Soutěže se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku, tzn. 25 žáků.  Tři nejúspěšnější řešitelé budou naši školu reprezentovat v lednu 2019 v okresním kole, kde změří své znalosti s žáky z okolních škol.

Na stupních vítězů se umístili:

1. místo:  Klára Budinská

2. místo: Iveta Kárníková

3. místo: Maxim Šimon

Plavání 2. stupně - 22.11. 2018

Plavání v rámci tělesné výchovy? Záhada pro šesťáky, kteří jsou tento rok nově na druhém stupni, vyřešena. Ano, celý druhý stupeň - chlapci i děvčata jeli do plaveckého bazénu ve Skutči. Bazén jsme měli rezervován od jedné hodiny do dvou. V první půlce našeho plavání jsme se rozdělili do skupin po pěti. Každý člen skupiny dostal přidělěn úkol, ve kterém měl ukázat své schopnosti. Zkusili jsme si všechny nám znám plavecké styly, lovit puky a mohli jsme si zapůjčit i různé plavecké pomůcky. Druhou část plavání jsme všichni mohli využít po svém, samozřejmě jsme museli dodržovat daná pravidla. Hodina plavání utekla jako voda...

Vladimíra Tichá

Olympiáda v českém jazyce - školní kolo

V minulém týdnu na naší škole proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Soutěž se skládala ze dvou částí - z části testové a z části slohové. Letos žáci psali slohovou práci na téma: Co umí světlo. Do olympiády se mohli zapojit žáci 8. a 9. ročníku, soutěže se účastnili tito žáci: Sabina Blažková, Klaudie Fričková, Pavla Drábková, Lukáš Poluda, Michalea Plachá, Adéla Sitařová, Ester Strnadová a Oldřich Švadlenka.

S jazykovými oříšky si nejlépe poradily:

Za Masarykem do Chrudimi

Školní rok pokračuje ve znamení oslav výročí vzniku Československa. Tentokrát jsme se přenesli do dob první republiky během besedy o Masarykovi, kterou si pro druháky a třeťáky připravila paní knihovnice Marcela Fidlerová. Nechyběla práce s textem, zajímavé momenty z Masarykova života ani pravá prvorepubliková rozcvička. Na závěr nám pan prezident prostřednictvím rozhlasu připomněl pravidla slušného chování, která platí dnes stejně, jako platila před sto lety.

Více o celé exkurzi zaznamenali druháci a třeťáci následovně:

Kája Kaplanová
Kája Kaplanová
Majda Komárková
Monika Mládková
Nicol Novotná
Jiřík Slavík
Jiřík Slavík
Pavel Švadlenka
Teo Vostřel
Marek Benešovský
Honzík Chmelík
Honzík Chmelík
Hana Chmelíková
David Jirsák

Jak to bylo na Pišqworkách

Žáci, kteří měli nejlepší výsledky ve školním kole piškvorek, se dne 15.11.2018 zúčastnili kola okresního. To se konalo v budově Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi, kde se sešlo celkem 8 družstev. Po prezentaci a důkladném vysvětlení pravidel hry, systému vyplňování hracích karet a tabulky hodnocení se pišqworkáři pustili do boje. Naši žáci bojovali statečně již v základní části hry. V play-off už bohužel nasbírali málo bodů a v prvním kole tzv. vyřazovaích her skončili. Získali ale cenné zkušenosti, jak bojovat, a srovnání svých dovedností v této hře s ostatními hráči.

Jak se říká: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."           

Stránky

Subscribe to Základní škola a mateřská škola Rosice, okres Chrudim RSS