Noc s Robinsonem

Školní nocování pojmenované podle slavného dánského spisovatele není pro naše žáky žádnou novinkou. Letošní Noc s Andersenem nám připomněla 70. výročí Albatrosu, a to prostřednictvím spisovatele a ilustrátora Petra Síse, který je jedním z kmenových autorů tohoto nakladatelství. Jeho autobiografickou knihu Robinson jsme si přečetli a prožili od začátku až do konce.

„Já a moji kamarádi máme rádi dobrodružství. Hrajeme si na piráty a jsme postrach moří.“

Malý Petr se na doporučení maminky vypraví na maškarní ples v pečlivě připraveném kostýmu Robinsona. Místo obdivu kamarádů však sklidí jen posměch. Najednou je sám. Tak jako Robinson na pustém ostrově. Podobně jako jeho oblíbený hrdina se postupně učí, jak se o sebe postarat a vypořádat se se všemi nástrahami…

 

Také naši žáci se ocitli sami na pustém ostrově, v ohrožení piráty. Svá dobrodružství popsali hned v pátek dopoledne:

 

Líbila se mi stezka odvahy a nelíbilo se mi, že mě ráno vzbudilo povídání. Když jsme dělali úkoly, tak jsem se trochu bála, protože nás paní učitelka strašila, že tady jsou piráti. Nahoře křičely děti, aby nás asi vystrašily, ale já jsem se nebála. Potom jsme šli do první třídy dělat kuličky na náušnice nebo náhrdelník. Celou noc jsme si povídali o Robinsonovi a na tabuli se promítala knížka. Když jsme šli spát, promítala nám paní učitelka film o Robinsonovi. Strašně se mi to celé líbilo, protože jsme si dělali masku.

Vanda Hanusová, 2. třída

 

Ve skupině jsem byl s Kubou a Radimem. Dělali jsme ohně a my jsme dělali pyramidu. Měl jsem radost, že kamarádům chutnaly moje vafle. Ale byl jsem smutný, že vyhrávali jenom tři a že nás chtěli piráti vyloupit. Bavily mě příběhy o Robinsonovi Crusoe. Dělali jsme kuličky. Nakonec jsme si dávali podpisy. Šli jsme stezku odvahy. Já jsem si v noci povídal se Šímou a chvilku i s Míšou.

Matěj Durdil, 2. třída

 

Pracoval jsem s Vojtou ve skupině a bavilo mě to. Byli jsme v tělocvičně a házeli jsme po sobě míčem.  V tělocvičně jsme našli mapu. Pak jsme byli venku na stezce odvahy. Paní učitelky se jmenovaly paní Tichá a Pavlíková. Noc byla dobrá a dobře jsem se vyspal.

Adam Slavík, 2. třída

 

Noc s Andersenem se mně líbila. Jak jsme byli v tělocvičně a rozdělávali oheň. Paní učitelka Tichá měla klobouk. Šli jsme po světýlkách. Radim večer povídal, že jsem nemohl usnout.

Vojtěch Halaxa, 2. třída

 

Mně se nejvíc líbilo, jak jsme tady spali. Také se mi líbilo, že jsme šli spát až někdy ve 22:00 hodin večer. Na večeři jsem se trošku přejedl vaflemi.

Šimon Saivera, 2. třída

 

Přišel jsem do školy, když přišli ostatní kamarádi, šli jsme číst knihu o Robinsonovi. Potom jsme šli do tělocvičny, kde jsme hráli hry. Pak jsme šli ven k ohni. Zpět do třídy jsme již přišli po tmě a v první třídě, jsme si vyráběli kuličky.

Josef Drahoš, 2. třída

 

Noc s Andersenem se mi moc líbila. Byla na téma Robinson. Nejdřív jsme šli do 2. třídy, kde jsme hráli hry, dělali aktivity a zdobili si škrabošku na maškarní ples. Pak jsme se přemístili do tělocvičny, kde jsme hráli pohybové hry. Potom jsme šli ven, kde nám hořel oheň. Stavěli jsme pyramidy a pagody. Když jsme se vrátili do školy, šli jsme dělat kuličky technikou filcování.

Magdaléna Komárková, 3. třída

 

... Paní učitelky nám ukázaly knížku, která se jmenovala Robinson. Promítly nám ji na tabuli, vyprávěly a četly. Když nám řekly, že půjdeme na ostrov, museli jsme být potichu, aby nás neslyšeli piráti. Paní učitelka Tichá nás vedla. Nejdříve vykoukla ze dveří, ale viděla piráty, tak jsme museli chvilku počkat…

Karolína Kaplanová, 3. třída

 

... Spolupracovala jsem s Haničkou a Karolínou a moc jsem se toho dozvěděla o Robinsonovi. Úžasný den. Hanička nám pomohla skoro se vším a já jsem pomohla paní učitelce se světýlky. V tělocvičně jsme našli jako vzkaz v lahvi prázdný papír. Potřebovali jsme modrou baterku, aby šlo vidět, co je tam napsané….

Nicol Novotná, 3. třída

 

A tak si na závěr můžeme společně s hlavním hrdinou říci: „Cítím se silnější a statečnější.“

Splnil jsem náročné čtenářské úkoly, cvičil se v rychlosti a obratnosti, podnikl noční výpravu. Dokázal jsem si připravit svůj pelíšek, přežil noc ve spacáku, zvládl balení všech věcí i snídani ve školních lavicích. Ještě, že jsem alespoň do té školy nemusel chodit, když už jsem tam vlastně byl…J

 

VELKÉ poděkování patří všem rodičům, kteří se postarali o to, aby děti na pustém ostrově netrpěly hlady. Snídaně a svačina formou švédského stolu. Do Dánska už jen skok.

 

Těšíme se všichni na další Vaši noc, pane Andersene!!!

Michaela Pavlíková a Vladimíra Tichá

Byly použity citace z knihy: SÍS, Petr. Robinson. V Praze: Labyrint, 2017. ISBN 978-80-86803-43-2.

David Jirsák
Jakub Hes
Jakub Hes
Jakub Šulc
Jan Chmelík
Jan Chmelík
Jan Chmelík
Magdaléna Komárková
Magdaléna Komárková
Matěj Durdil
Monika Mládková
Monika Mládková
Teodor Vostřel
Teodor Vostřel
Václav Zrůst
Rubrika: