Návštěva prvňáčků u pana včelaře Šedivého

O tom, že jsou včelky velmi pilné, jsme si povídali při hodině českého jazyka, kdy jsme si vysvětlovali význam tohoto slova a vymýšleli, kdo všechno a jakým způsobem může být pilný. V prvouce jsme se dozvěděli, že včelky sbírají nektar z květin. Na těle včelky se zachytává pyl, který přenášejí na jiné květy a tím je opylují. Včelstvu jsme věnovali celý den, v hodině světa práce jsme si včelku vyrobili a přilétla na náš rozkvetlý strom ve třídě.

Dnes jsme měli krásné zakončení se včeličkami u pana včelaře Šedivého. Ukázal nám jak vypadá úl pro včeličky, že je rozdělen do tří pater, kde každé patro plní svou funkci, tedy spíše včeličky. Největší zajímavostí bylo vidět včelí královnu, která už byla 4 roky stará. Jinak včeličky žijí 3-4týdny. Pan včelař nám ukázal, jak se včelí královna označuje. Dokonce jsme si mohli vyzkoušet i včelařský oblek a zmáčknout si vypuzovač na včeličky. Už víme jaký je rozdíl mezi trubci a včelkou, co máme dělat, když dostaneme žihadlo a že i včeličky se mohou nakazit. Ochutnali jsme med přímo z plástu a můžeme se těšit na zítra, kdy ochutnáme ještě med květinový a lesní. 

Děkujeme mockrát rodičům Vojtíška Halaxy za zprostředkování této exkurze a panu Šedivému za zajímavý výklad a ochotu, s kterou nás na zahradě přivítal. 

Rubrika: