Na Tři krále...

Tři králové jsou za dveřmi, pomalu nastává čas rozloučit se s Vánocemi. Kromě odstrojování stromečku můžete 6. ledna také třeba věštit z olova nebo pouštět lodičky. Holky ať si ráno nezapomenou omýt obličej ve sněhu (třeba nám ta nadílka ještě vydrží), aby měly bělostnou pleť. Pokud chcete mít příští rok pevné zdraví, ponořte se do studené vody (se třeťáky jsme se dohodli, že není nutné máchat se v Žejbru, ale postačí chladná sprcha doma v koupelně). Večer se prý voda ve studních promění ve víno…

Nedočkavci mohou věštit již v sobotu s pomocí dlouhých svící - ten, komu svíce první zhasne, zemře nejdříve a dokonce se podle směru kouře pozná, zda půjde do nebíčka či do peklíčka. Raději však něco více pozitivního – voda svěcená den před Třemi králi má mocné účinky - kdo ji pije, chrání tělo před zlými nemocemi, její kapky vám přinesou štěstí, zdraví a boží ochranu. Pokud s ní hospodář pokropí celé stavení, vyhnou se mu myši a obtížný hmyz.

Nezapomeňte pozorovat noční oblohu – budou-li se hvězdy třpytit, narodí se hojně bílí beránci a bude-li hvězd mnoho, očekávejte bohatou úrodu brambor.

(Zdroj: ŠOTTNEROVÁ, Dagmar. Zima. Ilustroval Jitka TLÁSKALOVÁ. Olomouc: Rubico, 2005. ISBN 80-7346-059-9.)

Nebo si prostě jen užijte první letošní víkend:-)!

Michaela Pavlíková

Magdaléna Komárková
Marek Benešovský
Teodor Vostřel
Jakub Hes
Jakub Šulc
Rubrika: