Český jazyk 5

Příprava na středu 25.11.

Kdo neměl dnes úkol, nezapomeň dodělat. Při návratu do školy (30.11.) budu hned kontrolovat.

PS, str. 24/cv. 3 -vypracovat- zdůvodňuj si ústně!

Příprava na pondělí 23.11.

uč. str.41 -opiš na školního sešitu rámeček. Pravidla pro psaní předpony s - piš zeleně, pravidla pro psaní předpony z-  piš jinou barvou.

Pravidla se snaž si zapamatovat. Ústně si zkus cvičení 11 na této straně. Budu zkoušet zdůvodňování pravopisu.

Příprava na 20.11.

Dnes (18.11.) jsme si společně psali do školního sešitu pravidla pravopisu z-,s-, vz.

Kdo nestihl, tak si dopíše podle materiálu na Teams - 5. třída - český jazyk - soubory  materiál - Pravopis s-, z-, vz

Pracovali jsme v PS str. 24/cv.1

Pondělní On -line výuka odpadá

Dom. příprava na středu 18.11.

PS str. 32 -celá - opakování vyjmen. slov

Nezapomínej číst svoji knihu.

K procvičování pravopisu doporučuji:

Dom. příprava na pátek 13.11.

Na Teams jdi na týmy 5. třída - český jazyk - klikni nahoře na soubory a objeví se ti materiály - klikni na pravop. cvičení a toto cvičení opiš na školního sešitu. Nezapomeň na datum.

V případě problému se obrať na svého spolužáka ( stejně se scházíte mimo výuku na teams) nebo mi napiš.

V případě, že se by se ti neobjevil český jazyk, tak klikni na skryté soubory( vysvětloval vám to Jabub H.).

Domácí příprava na 11.11.

PS str. 22/cv.5

Kdo nebyl přítomen na hodině nebo měl problémy , tak si dodělá cv. 4/ str.21 -PS.

Výuka 4.11 (středa) odpadá (Čj, Vl) - účast na celodenní on-line konferenci.

Náhradní hodiny budou žákům včas oznámeny.

Domácí příprava na 6.11.: vypracovat celou v PS str. 23 - pravopis ú,ů ( pozor na citoslovce vrkú, cukrú,... , léčebná kúra x kůra stromu )

Distanční výuka od 14.10. - ???. 2020

Společné online hodiny Čj Vl:

pondělí: 9:40 -10:25

středa: 8:50 - 9: 35(od 9:40 -10:25 Vlastivěda)

pátek: 8:50 - 9:35

Na výuku připravit: PS, učebnici, sešit, psací potřeby.

14.10. - 25.10. Téma: Význam slov a možnosti jejich tvoření

Ve středu 14.10. na distanční výuce jsme probírali: PS, str.16,zadán dom. úkol na pátek 16.10. po straně stránky  16 pravopisná cvičení.

V pátek 15.10. zadán dom.úkol na pondělí 19.10: PS, str. 19/ dvě cvičení po straně stránky (žáci si označovali do PS).

V pondělí 19.10. zadán dom. úkol na středu 21.10.: PS ,str. 20/ dvě cvičení po straně stránky(pravopis,předpony)

Na prázdniny 26.10. - 1.11.

Je potřeba, aby žáci četli nahlas. Prosím, udělějte si na své "ratolesti" čas, aby Vám četli.

Dobrovolně PS str. 18 - vše. Probrali jsme cv. 1, začali jsme cv. 2.

Přeji pohodový prázdninový týden!

Doporučené odkazy na procvičování učiva:

www.icestina.cz

www.umimecesky.cz

www.pravopisne.cz

www.skolasnadhledem.cz

https://www.gramar.in/cs/ - klikni na úlohy : kořen, předpona, přípona (celkem 5 cvičení s kontrolou řešení)

Týden 5.10. -9.10.

Téma: Slova nadřazená, podřazená  souřadná. PS str. 10, 11.

Čtení: Čteme společně ukázky z čítanky, téma - vědeckofantastické romány a příběhy ( sci-fi literatura).

Doporučuji hlasité čtení doma.

Sloh: trénujeme slohový útvar: popis

D. úkol na 12.10 : PS str. 29/ celá strana - opakování vyjm. slov po B

12.10. : test- opakování: Pročti si v PS cvičení, která jsme řešil a jsi připraven na test!

-Význam slov( synonyma, antonyma, homonyma)

-Slova nadřazená, podřazená  souřadná

Týden 29.09 - 2. 10.

Diktát  29.9. nedopadl moc dobře. Prosím o neustálé opakování vyjmenovaných slov.

Téma:Význam slov( synonyma, antonyma, homonyma) - PS str. 5 -vše, str. 6 - vše, str. 7/ cv.2, str. 8 -vše.

Čtení: Čítanka,téma -Naše vlast.

D.úkol na 5.10. je zapsán v diářích:PS str. 9/ cv. 1, PS str. 7 / pravopis v sloupci po straně ( doplň i - y).

Týden 5.9. - 26.9.

Z důvodu pracovní neschopnosti zapisuji informace až nyní.

Pracujeme s PS Hravá čeština a učebnicí Český jazyk - Fraus. Čítanky máme ve škole. Používáme staré vydání " Čítanka - nová škola", ve které čteme zajímavé články k učivu vlastivědy ( Staroměstský orloj, Golém, Česká republika, ...). Další čítanka je od nakladatelství Fraus s ukázkami z dobrodružných, fantastických, scifi knížek, ukázkami z poezie, ... .

Vzhledem k nejisté situaci vynechávám v 1. pololetí dílnu čtení. Žáci mají číst doma svoji knihu (jedna kniha v 1. pololetí). Ve třídě máme třídní knihovičku s hezkými knihami určenými pro 5. ročník. Většina žáků má u mne svoje knihy určené  pro projekt:"Čteme s druháky". Z důvodu zákazu stýkaní se žáků různých tříd, tento projekt bude posunut. Knihy rozdám žákům zpět příští týden domů.

Opakujeme (gramatické jevy) ze 4. i 3. třídy. Začali jsme vyjmenovanmi slovy -viz školní sešit. V rámci upevňování poznatků se k vyjmenovaným slovům budeme ještě vracet, např. PS str. 29 - 35. Začali jsem Národní jazyk -nářečí, PS str. 2,3 - hotovo.

V úterý 29.9. si napíšeme diktát na vyjmenovaná slova.