1., 2. a 3. třída - Naučná stezka Chrastecka aneb jak to nakonec bylo 24.9.2018

Na pondělí 24.9.2018 jsme měli s žáky první, druhé a třetí třídy velké plány. Chtěli jsme podnikout velkou výpravu - nejprve z chrasteckého nádraží vláčkem do Vrbatova Kostelce a odtud pěkně po svých podle toku říčky Žejbra Naučnou stezkou Chrastecka zpátky až k rosické škole. Stezku bychom nešli v plné délce, ale i tak by nás čekalo úctyhodných 9 km.

Leč člověk míní a počasí mění. Po víkendové noční bouřce, velkém ochlazení, silném větru a nepříznivé předpovědi počasí jsme se sice sešli na nádraží v Chrasti, ale vláčku jsme jenom zamávali a vydali se pěšky do Chrasti na náměstí. Po krátkém odpočinku a vzhledem ke zlepšení počasí jsme dále zamířili do zámecké zahrady (k převislému buku a zámecké fontánce) a do lipové aleje, kde se velkou atrakcí stalo sbírání kaštanů. Studené počasí nás ale vyhnalo (i když některé děti by tam sbíraly ještě teď). Vydali jsme se tedy ke staré vodárenské věži, jejíchž 98 schodů zdolali úplně všichni a odměnou nám byl krásný výhled do všech čtyř světových stran. Před závěrečnou cestou do Rosic jsme zde ještě vydatně posvačili.

Závěrečná část cesty po cyklostezce byla náročná. Začalo vydatně pršet a nebylo se kam schovat. Pláštěnky pomohly zabránit nejhorším škodám, ale mokré kalhoty a ponožky se musely ve škole vyměnit za suché. Některé maminky přibalily do batůžků suché oblečení, většina žáků využila k převlečení oblečení na tělocvik.

Únava nás zmohla, takže poležení na koberci v 9. třídě a shlédnutí části kresleného příběhu "o neobvyklém přátelství a o tom, že ne každý se chová podle toho, jak vypadá" s názvem Ferdinad, bylo odpočinkovou tečkou za celým výletem.

Děkuju všem dětem i dospělým za statečnost a doufám, že i přes špatné počasí si každý na tomto výletě našel něco pěkného.

p. učitelka Petra Brožková

V zámecké zahradě - pod převislým bukem červeným
V zámecké zahradě - u zahradní fontánky
Lipová alej - sbíráme kaštany